Trucks

Společnost Volvo Trucks je připravena elektrifikovat velkou část přepravy zboží

Letošním zahájením prodeje tří nových vysoce výkonných plně elektrických modelů společnost Volvo Trucks ukazuje, že věří, že nastal správný čas pro rychlý rozmach elektrifikace těžké silniční dopravy. Tato pozitivní prognóza je založena na schopnosti elektrických nákladních vozidel Volvo uspokojit širokou škálu přepravních potřeb. Například v EU by mohla být již brzy téměř polovina veškeré silniční nákladní přepravy elektrifikována.
Nová řada těžkých elektrických nákladních vozidel Volvo

Velcí národní a mezinárodní zákazníci v oblasti přepravy projevují silný zájem o elektrická vozidla. Důvodem jsou jejich vlastní ambiciózní cíle v oblasti klimatu i poptávka spotřebitelů po dekarbonizaci a čistší přepravě.


„Stále více přepravních společností si uvědomuje, že svou cestu k elektrifikaci musí zahájit právě teď, a to jak kvůli životnímu prostředí, tak i z konkurenčních důvodů, aby uspokojily požadavky zákazníků na udržitelnou přepravu. Díky naší široké a komplexní nabídce je možné, aby mnohem více přepravních společností přešlo na elektřinu,“ říká Roger Alm, prezident Volvo Trucks.


Přidáváme do elektrického portfolia další tři těžká nákladní vozidla
Se zahájením prodeje nových elektrických modelů Volvo FH a Volvo FM je nyní elektrifikovaná přeprava možná nejen v městských oblastech, ale také pro regionální přepravu. A nový elektrický model Volvo FMX nově umožňuje dosáhnout klidnějšího a čistšího provozu ve stavebnictví.


Výroba nových elektrických modelů pro Evropu začne v druhé polovině roku 2022. Připojují se k vozidlům Volvo FL Electric a Volvo FE Electric pro městskou přepravu, která se na tomto trhu vyrábějí sériově od roku 2019. V Severní Americe začal prodej modelu Volvo VNR Electric v prosinci roku 2020. Se zahájením prodeje nových modelů nákladních vozidel má společnost Volvo Trucks nyní v nabídce šest středních a těžkých elektrických nákladních vozidel, což je nejkompletnější řada komerčních elektrických nákladních vozidel v tomto odvětví.


Možnost pokrytí téměř poloviny přepravních potřeb EU
Přidáním nových produktů s vyšší nosností, výkonnějšími pohonnými jednotkami a dojezdem až 300 km by mohlo elektrické portfolio společnosti Volvo Trucks pokrýt přibližně 45 % veškerého dnes přepravovaného zboží v Evropě.* To umožňuje významně přispět ke snížení klimatického dopadu silniční nákladní dopravy, která podle oficiálních statistik vytváří přibližně 6 % celkových emisí CO2 v EU.


„Ve velmi blízké budoucnosti existuje obrovský potenciál elektrifikovat nákladní dopravu v Evropě a také v jiných částech světa,“ říká Roger Alm. „Abychom to dokázali, stanovili jsme si ambiciózní cíl, a to aby do roku 2030 činila elektrická nákladní vozidla polovinu našich prodejů. A tato tři nová těžká nákladní vozidla, která začínáme prodávat, představují obrovský krok k dosažení tohoto cíle.“


Široká nabídka elektrických řešení
Kromě elektrických vozidel elektrifikační program společnosti Volvo Trucks zahrnuje kompletní ekosystém se spoustou řešení pro servis, údržbu a financování a další možnosti, které mohou usnadnit a urychlit přechod na elektrifikovanou přepravu. Tato komplexní nabídka pomůže zákazníkům zachovat si produktivitu a mít pod kontrolou svůj nový elektrický přepravní vozový park.


„Tato kompletní řešení elektrifikované dopravy, která můžeme společně s naší globální sítí obchodních zástupců a servisů poskytovat, budou hrát zásadní roli při zajišťování úspěchu našich zákazníků,“ věří Roger Alm.


Další krok: elektrická nákladní vozidla poháněná vodíkovými palivovými články
Dále v budoucnosti budou elektrická vozidla schopná přepravovat i těžké náklady na dlouhé vzdálenosti. Aby společnost Volvo Trucks splnila náročné požadavky na vysokou nosnost a mnohem delší dojezd, plánuje k výrobě elektřiny využívat vodíkové palivové články.


„Tato technologie se rychle rozvíjí a naší ambicí je pomocí baterií i palivových článků elektrifikovat také jízdy na dlouhé vzdálenosti,“ říká Roger Alm. „Naším cílem je zahájit prodej elektrických nákladních vozidel na palivové články v druhé polovině tohoto desetiletí a věříme, že se nám to podaří.“
  
Nabídka elektrických vozidel společnosti Volvo Trucks pro Evropu

Modely
 • Volvo FH Electric, pro regionální a meziměstskou přepravu.
 • Volvo FM Electric, všestranné nákladní vozidlo pro těžkou lokální přepravu a regionální distribuci.
 • Volvo FMX Electric, pro čistší a tišší přepravu ve stavebnictví.
 • Volvo FE Electric, pro lokální a městskou distribuci a svoz odpadu.
 • Volvo FL Electric, pro lokální a městskou distribuci.
Program zahrnuje také model Volvo VNR Electric pro severoamerický trh.


Technické údaje
Volvo FH, FM a FMX Electric: •  Dojezd až 300 km. Trvalý výkon 490 kW. Max. točivý moment 2400 Nm. Kapacita baterie až 540 kWh. Celková hmotnost soupravy (GCW) až 44 tun.
Volvo FE Electric: •  Dojezd až 200 km. Trvalý výkon 330 kW. Maximální točivý moment až 850 Nm. Kapacita baterie až 264 kWh. Celková hmotnost soupravy (GCW) 27 tun.
Volvo FL Electric: •  Dojezd až 300 km. Trvalý výkon 165 kW. Maximální točivý moment až 425 Nm. Kapacita baterie až 396 kWh. Celková hmotnost soupravy (GCW) 16 tun.

* Podle statistik agentury Eurostat „Road Freight Transport by distance (2018)“ (Silniční nákladní přeprava podle vzdálenosti 2018) ujelo 45 % veškerého zboží přepravovaného po silnici v Evropě vzdálenost menší než 300 km.
  

ODKAZ na fotografie ve vysokém rozlišení
ODKAZ na související tiskovou zprávu: „Společnost Volvo Trucks v roce 2021 uvádí na trh kompletní řadu elektrických nákladních vozidel“
ODKAZ na film o nových těžkých elektrických nákladních vozidlech.

 

20. dubna 2021

Budete-li potřebovat další informace, kontaktujte:

Markéta Slováčková
Marketing Communications & PR Coordinator, Volvo Group Czech Republic, s.r.o.
Mobil: +420 724 914 155
E-mail marketa.slovackova@volvo.com

Společnost Volvo Trucks poskytuje kompletní přepravní řešení pro profesionály i náročné zákazníky. Součástí její nabídky jsou modely střední i těžké řady nákladních vozidel. Zákazníci mohou využít globální sítě obchodních a servisních zastoupení čítající 2 200 servisních středisek sídlících ve více než 130 zemích. Nákladní vozidla Volvo se vyrábí ve 12 zemích světa. V roce 2023 se celosvětově prodalo přibližně 145 000 nákladních vozidel Volvo. Společnost Volvo Trucks je součástí skupiny Volvo Group, která je jedním z největších světových výrobců nákladních vozidel, autobusů, stavebních strojů a lodních a průmyslových pohonných zařízení. Skupina Volvo Group rovněž poskytuje komplexní řešení pro financování a servis. Hlavními firemními hodnotami uznávanými společností Volvo Trucks jsou kvalita, bezpečnost a ohleduplnost k životnímu prostředí.