Trucks

Volvo Trucks Česká republika předalo první elektrické nákladní vozidlo určené pro svoz odpadu.

V Brně, jako první v České republice, uvádějí do provozu elektrické nákladní vozidlo pro svoz odpadu. Jedná se o Volvo FE Electric a vlastní jej společnost SAKO Brno. Vozidlo poprvé do brněnských ulic vyjelo v úterý 16.8.2022.
První plně elektrické vozidlo bude provozováno v městských částech Černovice, Slatina a Židenice

Již na jaře tohoto roku testovalo SAKO Brno elektrické vozidlo Volvo FL Electric a díky pozitivním výsledkům testu bylo rozhodnuto o koupi elektrického vozidla pro svoz odpadu a jeho zařazení do plného provozu. Toto je první vozidlo bezemisního vozového parku společnosti SAKO Brno.

”Předání prvního elektrického nákladního vozidla na svoz odpadu v České republice společnosti SAKO Brno znamená otevření další nové kapitoly k postupnému přechodu na elektromobilitu,” říká obchodní ředitel Volvo Trucks Česká republika Vladimír Sklář.
Běžné vozidlo pro svor odpadu najede za měsíc přibližně 2000 km a spálí 450 l nafty. Elektrické vozidlo je plně bezemisní, sníží se také provozní náklady, kdy je svozové vozidlo nejvíce energeticky náročné při neustálém zastavování a rozjezdech, ale především je naprosto tiché. Jediné, co bude slyšet, budou brzdy, signál upozorňující na zpětný chod a samotná manipulace s kontejnery.

 

První plně elektrické vozidlo bude provozováno v městských částech Černovice, Slatina a Židenice. Energii pro nabíjení elektrických vozidel bude Brno brát z vlastních zdrojů. Bude využíváno neustále rostoucí sítě městské fotovoltaiky a také provozu brněnské spalovny – Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO SAKO Brno). Velké dobíjecí středisko bude i v areálu svozové firmy, které bude zároveň sloužit i veřejnosti.

 

Vladimír Sklář ještě dodává: ”Městský provoz je tím, kde se výhody elektrického vozidla projeví nejvíce – nulové emise při provozu a výrazně nižší hluk obtěžující okolí. Dalším benefitem je výrazně lepší pracovní prostředí bez vibrací. Nižší hluk pak usnadňuje obsluze vzájemnou komunikaci. Vzhledem k faktu, že společnost SAKO Brno získává elektrickou energii z vlastních zdrojů, můžeme zde mluvit o ideálním příkladu, kde elektromobilita dává skutečný smysl. ” 

 

Technická specifikace elektrického vozidla Volvo FE Electric pro svoz odpadu:

Model:                                                  Volvo FE Electric

Hnací ústrojí:                                       2 elektromotory, dvourychlostní převodovka

Motor:                                                   elektrický motor o max. výkonu 400kW

Výkon:                                                  trvalý výkon až 225 kW (300k)

Kapacita akumulátorů:                      265 kWh, 4 akumulátory

Doba nabíjení:                                    11 h střídavým proudem (22kW)

Plné nabití:                                          2 h stejnosměrným proudem (150 kW)     

Dojezd vozidla při -10°C:                   min. 70 km

(s maximálním využitím nástavby)

Celková hmotnost soupravy:          27 000 kg                          

Automatický vyklápěč:                    elektricky poháněný

Vyklápění pomocí hřebenu:            pro nádoby od 110 l po kontejnery 1100 l

Další výbava:                                       barevný kamerový systém s LCD monitorem v kabině řidiče, bezpečnostní hmotnostní čidla, bezpečnostní STOP tlačítka, zábleskové LED majáky, elektricky ovládaná okna, vyhřívané čelní sklo, vzduchem odpružená sedadla, servis podvozku Volvo je krytý servisní smlouvou Volvo Gold.

               

 

19. srpna 2022

Budete-li potřebovat další informace, kontaktujte:

Markéta Slováčková
Marketing Communications & PR Coordinator, Volvo Group Czech Republic, s.r.o.
Mobil: +420 724 914 155
E-mail marketa.slovackova@volvo.com

Společnost Volvo Trucks poskytuje kompletní přepravní řešení pro profesionály i náročné zákazníky. Součástí její nabídky jsou modely střední i těžké řady nákladních vozidel. Zákazníci mohou využít globální sítě obchodních a servisních zastoupení čítající 2 200 servisních středisek sídlících ve více než 130 zemích. Nákladní vozidla Volvo se vyrábí ve 12 zemích světa. V roce 2023 se celosvětově prodalo přibližně 145 000 nákladních vozidel Volvo. Společnost Volvo Trucks je součástí skupiny Volvo Group, která je jedním z největších světových výrobců nákladních vozidel, autobusů, stavebních strojů a lodních a průmyslových pohonných zařízení. Skupina Volvo Group rovněž poskytuje komplexní řešení pro financování a servis. Hlavními firemními hodnotami uznávanými společností Volvo Trucks jsou kvalita, bezpečnost a ohleduplnost k životnímu prostředí.