Trucks

Volvo Trucks zahájí zákaznické testování nákladních vozidel s palivovými články v roce 2025

Volvo Trucks testuje elektrická nákladní vozidla s palivovými články, která vypouští pouze vodní páru a mají provozní dojezd srovnatelný s naftovými nákladními vozidly, až 1 000 km. Druhá pilotní fáze bude následovat za několik let a zavede zákaznické testy na veřejných komunikacích.
Volvo Trucks zahájí zákaznické testování nákladních vozidel s palivovými články v roce 2025
Pro překonání nedostatku dostupného vodíku při testování bude plnění zeleného vodíku z obnovitelných zdrojů prováděno v home-depu.

Testování elektrických nákladních vozidel s palivovými články v komerčním provozu bude zahájeno v roce 2025 u vybraných zákazníků v severní Evropě a v následujících letech budou následovat další nákladní vozidla v dalších zemích.
 

Vodíková elektrická nákladní vozidla s palivovými články budou zvláště vhodná pro dálkovou přepravu a těžké, energeticky náročné úkoly. Vozidla na palivové články mohou být variantou v zemích, kde jsou možnosti pro nabíjení bateriových vozidel omezené.
 

„Věřím, že pilotní testy zvýší a potvrdí potenciál elektrických nákladních vozidel s palivovými články. Testy proběhnou v náročném, drsném klimatu a také nám poskytnou skvělou příležitost pro testovací jízdu s těžkým nákladem do 65 tun,“ říká Jessica Sandström, SvP Global Product Management společnosti Volvo Trucks.
 

Cílem pilotních testů bude podívat se na všechny různé aspekty provozu nákladního vozidla, včetně jízdních vlastností, manipulace a zkušeností řidiče.
 

Palivový článek vyrábí svou vlastní elektřinu z vodíku ve vozidle, místo aby byl nabíjen z externího zdroje. Jediným emitovaným vedlejším produktem je vodní pára. Elektrická nákladní vozidla Volvo budou používat dva palivové články s kapacitou generovat výkon 300 kW a pro tankování budete potřebovat méně než 15 minut.
 

Technologie palivových článků je stále v rané fázi vývoje, a přestože existuje mnoho výhod, přetrvávají určité problémy, v neposlední řadě rozsáhlé dodávky zeleného vodíku* a potřeba vyvinout palivovou infrastrukturu. Pro překonání nedostatku dostupného vodíku při testování bude plnění zeleného vodíku z obnovitelných zdrojů prováděno v home-depu.
 

„Očekáváme, že dodávky zeleného vodíku během příštích několika let výrazně vzrostou, protože mnoho průmyslových odvětví bude záviset na snížení CO2. Vozidla s palivovými články budou za několik let důležitá pro dálkovou a těžkou přepravu,“ říká Jessica Sandström.

 

Palivové články bude dodávat společnost cellcentric – společný podnik, který vznikl mezi Volvo Group a Daimler Truck AG. Cellcentric postaví jedno z největších evropských zařízení na sériovou výrobu palivových článků, speciálně vyvinutých pro těžká vozidla.

 * Zelený vodík se vyrábí pomocí obnovitelných zdrojů energie, jako je vítr, voda a slunce.

 

ODKAZ na fotografie ve vysokém rozlišení

ODKAZ na video

 

20. září 2022

Budete-li potřebovat další informace, kontaktujte:

Markéta Slováčková
Marketing Communications & PR Coordinator, Volvo Group Czech Republic, s.r.o.
Mobil: +420 724 914 155
E-mail marketa.slovackova@volvo.com

Společnost Volvo Trucks poskytuje kompletní přepravní řešení pro profesionály i náročné zákazníky. Součástí její nabídky jsou modely střední i těžké řady nákladních vozidel. Zákazníci mohou využít globální sítě obchodních a servisních zastoupení čítající 2 200 servisních středisek sídlících ve více než 130 zemích. Nákladní vozidla Volvo se vyrábí ve 12 zemích světa. V roce 2023 se celosvětově prodalo přibližně 145 000 nákladních vozidel Volvo. Společnost Volvo Trucks je součástí skupiny Volvo Group, která je jedním z největších světových výrobců nákladních vozidel, autobusů, stavebních strojů a lodních a průmyslových pohonných zařízení. Skupina Volvo Group rovněž poskytuje komplexní řešení pro financování a servis. Hlavními firemními hodnotami uznávanými společností Volvo Trucks jsou kvalita, bezpečnost a ohleduplnost k životnímu prostředí.