Trucks

Volvo Trucks a Boliden spolupracují na nasazení elektrických nákladních vozidel pro těžbu

Volvo Trucks a těžařská společnost Boliden spojují své síly při implementaci elektrických nákladních vozidel v důlním prostředí.
Volvo Trucks a Boliden spolupracují na nasazení elektrických nákladních vozidel v těžebním průmyslu
Volvo Trucks a Boliden spolupracují na nasazení elektrických nákladních vozidel v těžebním průmyslu (fotografie neznázorňuje důl v Kankbergu).

Švédská těžařská skupina Boliden se stává jednou z prvních na světě, která od roku 2023 začíná používat bateriová elektrická vozidla pro těžkou podzemní přepravu. V důlním prostředí mohou elektrická vozíidla přinést několik velkých výhod – včetně nulových výfukových emisí, bezpečnějšího pracovního prostředí, a tišších pracovních podmínek.


Těžební průmysl dnes prochází obdobím rychlých změn, kdy mnoho hráčů přechází k udržitelnějším výrobním metodám, aby zajistili těžebnímu materiálu nižší klimatickou stopu. Stejně jako v mnoha jiných dolech jsou výfukové plyny z dieselových vozidel odpovědné za většinu emisí oxidu uhličitého z dolů Boliden. Společnost se zavázala snížit své emise CO2 o 40 procent do roku 2030*, a aby společnost Boliden dosáhla svých cílů v oblasti klimatu, bude hrát zásadní roli elektrifikace přepravy.


Nová dohoda o spolupráci mezi Boliden a Volvo Trucks znamená, že v Bolidenově dole Kankberg u Skellefteå v severním Švédsku budou použita dvě těžká, elektrická nákladní vozidla Volvo. Pokud by všechna nákladní vozidla v dole měla být elektrická, emise CO2 z dolu by se mohly snížit o více než 25 procent.


„Je to vzrušující spolupráce v prostředí s velmi náročnými požadavky; strmé svahy, těžký náklad a vlhký vzduch, který opotřebovává vozidla,“ říká Jessica Lindholm, projektová manažerka společnosti Volvo Trucks. „Spolupráce se společností Boliden nám poskytne cenné znalosti o výkonu elektrických nákladních vozidel při jízdě v podzemí a poskytne odpovědi na otázky, jak je ovlivněno hnací ústrojí a baterie. Snížené emise oxidu uhličitého u těžební přepravy také znamenají, že nepřímo snížíme naše vlastní emise CO2, protože suroviny těžebního průmyslu se používají v našich nákladních vozidlech.“


První nákladní vozidlo, které bude sloužit v dole Kankberg, Volvo FH Electric, bude sloužit k přepravě skalních svorníků a dalšího vybavení dolů do dolu a bude uvedeno do provozu v roce 2023. Na základě zkušeností s prvním nákladním vozidlem, bude použito další Volvo FH Electric později a bude uvedeno do provozu a využíváno pro podzemní přepravu horniny a rudy.


„Spolupráci se společností Volvo vnímáme jako fantastickou příležitost posunout elektrickou technologii kupředu a zároveň se naučit, jak přizpůsobit naše operace přechodu na podzemní přepravu bez fosilních paliv. Velkou výhodou nákladních vozidel je, že přispějí k udržitelnějšímu dolu, a to jak z hlediska emisí, tak i pracovního prostředí pro naše zaměstnance,“ komentuje Dennis Forslund, projektový manažer společnosti Boliden. "Kromě toho bude celkové množství energie spotřebované v dole nižší, protože elektrický pohon je energeticky účinnější než dieselový motor a je možné zachytit elektřinu regenerovanou při brzdění motorem na svazích dolů."


Volvo Trucks nabízí nejkomplexnější nabídku elektrických nákladních vozidel v oboru se šesti modely elektrických nákladních vozidel v sériové výrobě a je lídrem na trhu těžkých elektrických nákladních vozidel v Evropě a USA. Elektrická nákladní vozidla společnosti mohou pokrýt mnoho různých přepravních potřeb, od městské distribuce a svozu odpadu až po regionální či stavební přepravu. Cílem Volvo je, aby 50 % jeho nových prodaných nákladních vozidel v roce 2030 bylo elektrických.
 

O společnosti Boliden
Boliden je zpracovatelská společnost se zaměřením na udržitelný rozvoj. Naše kořeny jsou severské, náš trh je globální. Naše hlavní kompetence leží v oblastech průzkumu, těžby, tavení a recyklace kovů. Boliden má přibližně 6 000 zaměstnanců a roční obrat přibližně 85 miliard SEK. Akcie jsou kotovány v segmentu Large Cap na NASDAQ OMX Stockholm.

 *Rozsah 1 a 2 ve srovnání s rokem 2021ODKAZ na fotografie ve vysokém rozlišení

Budete-li potřebovat další informace, kontaktujte:

Markéta Slováčková
Marketing Communications & PR Coordinator, Volvo Group Czech Republic, s.r.o.
Mobil: +420 724 914 155
E-mail marketa.slovackova@volvo.com

Společnost Volvo Trucks poskytuje kompletní přepravní řešení pro profesionály i náročné zákazníky. Součástí její nabídky jsou modely střední i těžké řady nákladních vozidel. Zákazníci mohou využít globální sítě obchodních a servisních zastoupení čítající 2 200 servisních středisek sídlících ve více než 130 zemích. Nákladní vozidla Volvo se vyrábí ve 12 zemích světa. V roce 2023 se celosvětově prodalo přibližně 145 000 nákladních vozidel Volvo. Společnost Volvo Trucks je součástí skupiny Volvo Group, která je jedním z největších světových výrobců nákladních vozidel, autobusů, stavebních strojů a lodních a průmyslových pohonných zařízení. Skupina Volvo Group rovněž poskytuje komplexní řešení pro financování a servis. Hlavními firemními hodnotami uznávanými společností Volvo Trucks jsou kvalita, bezpečnost a ohleduplnost k životnímu prostředí.