Trucks

Elektrická nákladní vozidla na vzestupu – Volvo Trucks si udržuje vedoucí pozici

Volvo Trucks vede po prvním čtvrtletí roku 2023 na trhu těžkých elektrických nákladních vozidel, a to jak v Evropě, tak v Severní Americe. Celkem švédský výrobce nákladních vozidel prodal téměř 5 000 elektrických nákladních vozidel ve zhruba 40 zemích. Nyní je jeho řada elektrických produktů k dispozici na nových trzích v Asii, Latinské Americe a Africe.
Volvo drží přední pozici na trhu těžkých elektrických nákladních vozidel v Evropě i v Severní Americe.

Během prvního čtvrtletí roku 2023 bylo v Evropě registrováno celkem 600 elektrických nákladních vozidel o hmotnosti 16 tun a více – více než čtyřnásobek ve srovnání se stejným obdobím roku 2022 (134). Největší podíl na trhu má společnost Volvo Trucks, a to 50 %, což je nárůst ve srovnání s rokem 2022, kdy tržní podíl společnosti za celý rok činil 32 %. Volvo Trucks si také udržuje vedoucí pozici v Severní Americe s téměř polovinou trhu těžkých elektrických nákladních vozidel. „Náš závazek k udržitelné přepravě se jednoznačně vyplácí. Jsme odhodláni úzce spolupracovat s našimi zákazníky na dekarbonizaci kamionové přepravy,“ říká Roger Alm, prezident společnosti Volvo Trucks. Trhy s nejvíce registrovanými elektrickými nákladními vozidly (včetně všech značek) během prvního čtvrtletí roku 2023 byly Německo, Francie, Nizozemsko a USA.
 

Zvýšení příjmu objednávek
Volvo Trucks zaznamenalo silný nárůst objednávek nových nákladních vozidel během prvního čtvrtletí roku 2023. Celkem bylo objednáno 486 elektrických nákladních vozidel, což je nárůst o 141 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2022. Většina těchto objednávek pocházela ze zemí severní části Evropy, včetně Nizozemska, Německa, Norska a Švédska.
 

5 000 nákladních vozidel ve 40 zemích
Po uvedení svého prvního elektrického nákladního vozidla v roce 2019 společnost Volvo Trucks prodala téměř 5 000 elektrických nákladních vozidel ve zhruba 40 zemích – především v Evropě a Severní Americe, ale také v zemích jako Austrálie a Maroko. Během roku 2023 začne společnost prodávat elektrická nákladní vozidla zákazníkům v Jižní Africe, Jižní Koreji, Indii a na trzích Jižní Ameriky.
 

Šest elektrických modelů
V loňském roce Volvo přidalo do své elektrické řady tři nejoblíbenější 44tunová těžká nákladní vozidla: Volvo FH, Volvo FM a Volvo FMX. S těmito novými přírůstky má Volvo Trucks v sériové výrobě šest modelů elektrických nákladních vozidel, což představuje nejrozsáhlejší portfolio nákladních vozidel s nulovými emisemi výfukových plynů v tomto odvětví. V současné době Volvo Trucks zvyšuje výrobu elektrických nákladních vozidel ve třech závodech: ve švédském Göteborgu; v Blainville, Francie; a v New River Valley, USA. Ve třetím čtvrtletí roku 2023 bude sériová výroba zahájena také v největší továrně Volvo v belgickém Gentu.
 

Nutná dobíjecí infrastruktura
Ke zvýšení objemu elektrických nákladních vozidel budou potřeba tisíce veřejných nabíjecích míst pro těžká nákladní vozidla. Volvo Group společně se společnostmi Daimler a Traton postaví po celé Evropě nejméně 1 700 vysoce výkonných veřejných nabíjecích stanic zelené energie. Skupina také investuje do nabíjecího koridoru v Severní Americe. Volvo Trucks usiluje o to, aby 50 % celosvětového prodeje nových nákladních vozidel bylo v roce 2030 elektrických a do roku 2040 100 % mělo čisté nulové emise.
 

Všimněte si, že:
Všechny odkazy na Evropu znamenají Evropskou unii plus Norsko a Švýcarsko. Údaje o podílu na trhu a celkovém růstu společnosti Volvo pro těžká (≥16 tun) elektrická nákladní vozidla v Evropě zahrnují údaje dodané společností IHS Markit. Severní Amerika znamená USA a Kanadu. Pozice podílu společnosti Volvo Trucks na trhu pro Severní Ameriku je založena na informacích poskytnutých společností Volvo Trucks North America.

 

ODKAZ na fotografie ve vysokém rozlišení.

Budete-li potřebovat další informace, kontaktujte:

Markéta Slováčková
Marketing Communications & PR Coordinator, Volvo Group Czech Republic, s.r.o.
Mobil: +420 724 914 155
E-mail marketa.slovackova@volvo.com

Společnost Volvo Trucks poskytuje kompletní přepravní řešení pro profesionály i náročné zákazníky. Součástí její nabídky jsou modely střední i těžké řady nákladních vozidel. Zákazníci mohou využít globální sítě obchodních a servisních zastoupení čítající 2 200 servisních středisek sídlících ve více než 130 zemích. Nákladní vozidla Volvo se vyrábí ve 12 zemích světa. V roce 2023 se celosvětově prodalo přibližně 145 000 nákladních vozidel Volvo. Společnost Volvo Trucks je součástí skupiny Volvo Group, která je jedním z největších světových výrobců nákladních vozidel, autobusů, stavebních strojů a lodních a průmyslových pohonných zařízení. Skupina Volvo Group rovněž poskytuje komplexní řešení pro financování a servis. Hlavními firemními hodnotami uznávanými společností Volvo Trucks jsou kvalita, bezpečnost a ohleduplnost k životnímu prostředí.