Funkce výstrahy při přiblížení posouvá aktivní bezpečnost na vyšší úroveň

Doba čtení 1 min Doba čtení 1 min

Funkce výstrahy při přiblížení se stala součástí nejnovější generace asistenčního systému společnosti Volvo Trucks pro upozornění na kolizi s nouzovou brzdou a posunula jeho přínos v oblasti aktivní bezpečnosti na doposud nejvyšší úroveň. 

Funkce výstrahy při přiblížení pomáhá řidiči v provozu udržovat bezpečnou vzdálenost a předcházet situacím, kdy u nákladního vozidla hrozí nebezpečí nárazu do zadní části vozidla jedoucího před ním. V současnosti tímto způsobem dochází přibližně ke 20 procentům vážných dopravních nehod nákladních vozidel.

Výstraha při přiblížení okamžitě upozorní řidiče na zmenšující se vzdálenost, čímž mu usnadňuje udržování bezpečné vzdálenosti od vpředu jedoucího osobního či nákladního vozidla. Pokud časový rozestup mezi vozidly klesne pod nastavenou hodnotu (1,5–3,5 sekundy), na čelní sklo před řidičem se promítne červené světlo. Pokud však řidič nezpomalí, aktivuje se zbytek systému – nejprve upozornění na kolizí se stále intenzivnějšími zvukovými a světelnými výstrahami, po kterých se spustí automatická nouzová brzda.

Výstraha při přiblížení je určena pro jízdu na veřejných komunikacích a zapíná se při rychlostech nad 60 km/h za předpokladu, že není spuštěný tempomat. Stejně jako ostatní funkce systému upozornění na kolizi používá funkce výstrahy při přiblížení k výpočtu vzdálenosti a k rozpoznání objektu kombinaci kamery a radarové technologie.

 

Systém společnosti Volvo Trucks pro upozornění na kolizi s nouzovou brzdou je k dispozici u modelů Volvo FH, Volvo FH16, Volvo FM a Volvo FMX. funkci výstrahy při přiblížení mají všechna nákladní vozidla vyrobená od května 2018, která jsou vybavena systémem upozornění na kolizi.

Related News

Nouzová brzda – systém, který zachraňuje životy

Systém varování před srážkou s funkcí nouzového brzdění je výsledkem průkopnické činnosti společnosti Volvo Trucks v oblasti systémů aktivní bezpečnosti. Na následujících řádcích se budeme věnovat technologii nouzové brzdy i tomu, jak chrání řidiče a ...

Snadný přechod k elektřině

Elektrická nákladní vozidla nejsou jen akumulátory a nabíjení – mohou pomoci zlepšit pracovní podmínky řidičů a zvýšit zisky dopravních společností. Tři odborníci na nákladní vozidla Volvo pomáhají s orientací v elektrické ...